|
agonia deutsch v3 |
agonia.net | Richtlinien | Mission | Kontakt | Konto erstellen | ||||
|
|
| |||||
| Artikel Gemeinschaften Wettbewerb Essay Multimedia Persönlich Gedicht Presse Prosa _QUOTE Drehbuch Spezial Mundart | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Amphibien - Dystonie Kontakt |
Kommentare der Mitglieder
Leser: 9437
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2003-06-17 | [Text in der Originalsprache: romana] | Veröffentlicht von Zareh Ara
Mi-a bătut azi-noapte Toamna-n geam,
Mi-a bătut cu degete de ploaie... Și la fel ca-n fiecare an, M-a rugat s-o las să intre în odaie, Că-mi aduce o cutie cu Capstan Și tigări de foi din Rotterdam... Am privit în jurul meu și-n mine: Soba rece, Pipa rece, Mâna rece, Gura rece... Doamne!... Cum puteam s-o las să plece? Dacă pleacă, cine știe când mai vine? Daca-n toamna asta, poate, Toamna-mi bate Pentru cea din urmă oara-n geam? "Donnez-vous la peine d'entrer, Madame..." Și femeia cu privirea fumurie A intrat suspectă și umilă Ca o mincinoasă profeție De Sibilă... A intrat... Și-odaia mea-ntr-o clipă S-a încălzit ca un cuptor cu pâine Numai cu spirala unui fum de pipă Și cu sărutarea Toamnei, care mâine O să moară... vai!... Bolnavă de gripă...
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Eine virtuelle Heimstätte der Litaratur und Kunst | |||||||||
Bitte haben Sie Verständnis, dass Texte nur mit unserer Erlaubnis angezeigt werden können.
Copyright 1999-2003. agonia.net
E-mail | Vertraulichkeits- und Publikationspolitik