|
agonia deutsch v3 |
agonia.net | Richtlinien | Mission | Kontakt | Konto erstellen | ||||
|
|
| |||||
| Artikel Gemeinschaften Wettbewerb Essay Multimedia Persönlich Gedicht Presse Prosa _QUOTE Drehbuch Spezial Mundart | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Amphibien - Dystonie Kontakt |
Kommentare der Mitglieder
Leser: 7943
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2008-03-10 | [Text in der Originalsprache: romana] | Veröffentlicht von s
Porneam, vârându-mi pumnul în buzunarul rupt,
Și însuși pardesiul părându-mi ideal. Sub ceru 'nalt o, muză, ți-eram supus feal; O, ce iubiri, ce mândre, în visu-mi întrerupt!... Nădragii ultimi, bieții, vai, găuriți erau! - Și, visător de-o șchioapă, ce rime pe cărare Înșiruiam, în mersu-mi spre hanul Carul-Mare! Și-n cer atâtea stele cu foșnet îmi șopteau! Cum le-ascultam, gingașe... pe margine de cale Mă așezam; pe frunte-mi se prelingeau agale Stropi, rouă, dând putere precum un vin vrăjit; Ori, rimele cu bezna mi le-mpleteam fantastic; Și din pantofii - lire - răniți, un fir elastic Trăgeam, ținând piciorul de pieptul meu lipit.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Eine virtuelle Heimstätte der Litaratur und Kunst | |||||||||
Bitte haben Sie Verständnis, dass Texte nur mit unserer Erlaubnis angezeigt werden können.
Copyright 1999-2003. agonia.net
E-mail | Vertraulichkeits- und Publikationspolitik