|
agonia deutsch v3 |
agonia.net | Richtlinien | Mission | Kontakt | Konto erstellen | ||||
|
|
| |||||
| Artikel Gemeinschaften Wettbewerb Essay Multimedia Persönlich Gedicht Presse Prosa _QUOTE Drehbuch Spezial Mundart | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Amphibien - Dystonie Kontakt |
Kommentare der Mitglieder
Leser: 6316
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2008-03-10 | [Text in der Originalsprache: romana] | Veröffentlicht von s
Trăiesc șezând - un înger cu labe de bărbier
Strângând vârtos o cană crestată-adânc. Cambrată Mi-e ceafa; hipograstrul, la fel. Cu-n "Gambier" În dinți, plutesc sub bolta de pânze vagi brăzdată. În mine, mii de vise - ca scârna delicată Dintr-o hulubărie - mă ard plăcut; când pier, Mi-e inima-n răstimpuri, o sevă-nsângerată De-al fibrelor stins aur, într-un copac stingher Cînd Visele cu grijă le-am înghițit, și-s beat (Cu patruzeci de halbe în mine) mă apropii De clipa ușurării, cu sufletu-mpăcat, Ca Domnul ce dă lumii și cedrul și isopii: Spre cerul negru, udul mi-l zvârlu, detașat, Iar încuviințarea mi-o dau heliotropii.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Eine virtuelle Heimstätte der Litaratur und Kunst | |||||||||
Bitte haben Sie Verständnis, dass Texte nur mit unserer Erlaubnis angezeigt werden können.
Copyright 1999-2003. agonia.net
E-mail | Vertraulichkeits- und Publikationspolitik