|
agonia deutsch v3 |
agonia.net | Richtlinien | Mission | Kontakt | Konto erstellen | ||||
|
|
| |||||
| Artikel Gemeinschaften Wettbewerb Essay Multimedia Persönlich Gedicht Presse Prosa _QUOTE Drehbuch Spezial Mundart | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Amphibien - Dystonie Kontakt |
Kommentare der Mitglieder
Leser: 5823
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-07-21 | [Text in der Originalsprache: romana] | Veröffentlicht von Yigru Zeltil
Trăiam în tihna rea și de alean
- 'nălbit și alb mi-e sufletul și greu - și dacă cineva era ocean și-a fost - aceea sigur am fost eu. O, temătorul meu înotător, singur ai fi cedat - dacă eu, val - gingaș și dezgustat și trecător nu te-aș fi ridicat la mal. Din tine dar ce-am săvârșit? Cum de-am uitat în cazna-mi grea, că pește-albastru-ai devenit, crescut cu drag în apa mea!? Și cum reiau în urma-mi, greu și mările se plâng în cor: O, tu, copile drag și-al meu, o, iartă-mă, sărman odor! (traducere de Petru Jaleș)
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Eine virtuelle Heimstätte der Litaratur und Kunst | |||||||||
Bitte haben Sie Verständnis, dass Texte nur mit unserer Erlaubnis angezeigt werden können.
Copyright 1999-2003. agonia.net
E-mail | Vertraulichkeits- und Publikationspolitik