agonia
deutsch

v3
 

agonia.net | Richtlinien | Mission Kontakt | Konto erstellen
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Artikel Gemeinschaften Wettbewerb Essay Multimedia Persönlich Gedicht Presse Prosa _QUOTE Drehbuch Spezial

Poezii Românesti - Romanian Poetry

poezii


 


Weitere Texte dieses Autors


Ãœbersetzung dieses Textes
0

 Kommentare der Mitglieder


print e-mail
Leser: 4284 .



Triplu salt mortal (III)
gedicht [ ]
din vol. "Plecări fără ancoră" (1946)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
von [Saºa_Panã ]

2009-09-03  | [Text in der Originalsprache: romana]    |  Veröffentlicht von Bot Eugen Iulian



A mai fost o întâmplare foarte simplă cum ai bea un pahar de apă. Și totuși ce minune aduce lângă mine, din bezna lumii, cristalul lichid și cine mai cugetă la cealaltă minune a apei împietrite în transparența șlefuită a paharului.
Acum nu mai am decât pumnii. Să-i umplu cu bunăvoie și să-i răstorn în capul primului pieton care va trece pe sub fereastră. Iar voi să fiți mereu vesele și râsul să pună horboțele imaculate tinereței de totdeauna. Îmi va rămâne deajuns: voluptatea părerilor de rău.


1942

.  |










 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii Eine virtuelle Heimstätte der Litaratur und Kunst poezii
poezii
poezii  Suche  Agonia.Net  

Bitte haben Sie Verständnis, dass Texte nur mit unserer Erlaubnis angezeigt werden können.
Copyright 1999-2003. agonia.net

E-mail | Vertraulichkeits- und Publikationspolitik

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites!